Pamiętasz, jak ostatnio, gdy się denerwowałeś, bolał Cię żołądek? Być może czekałeś wtedy na ważny telefon, bądź kolejne zadanie od szefa, który budzi w Tobie respekt. Ludzi, którzy reagują tak jak Ty, jest bardzo wielu. O reakcjach ciała na stres, powstał cały dział nauki. Nie wiesz co to jest psychosomatyka? W tym artykule postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.
Co to jest psychosomatyka
Psychosomatyka to nauka o tym, co w naszym ciele wywołują niewypowiedziane emocje. Co dzieje się w naszym ciele, na przykład pod wpływem stresu. Jak pisze Medicover : „zaburzenia psychosomatyczne charakteryzują się m.in. powtarzającymi się skargami na objawy somatyczne (fizyczne), którym towarzyszą ciągłe prośby o ciągłe badania dodatkowe oraz nadmierna koncentracja na swoich problemach somatycznych.”
Choroby psychosomatyczne mogą być bardzo uciążliwe. Choć często są bagatelizowane przez bliskich osób chorujących. Nie musi tak być. Bardzo często boli Cię głowa? Masz nadciśnienie, którego źródła nie może znaleźć nawet kardiolog? Bardzo możliwe, że jesteś wśród 10 do 15% cierpiących na zaburzenia psychosomatyczne. Receptą na te dolegliwości jest psychoterapia.
Co możesz zrobić?
Jeśli czujesz, że to co przeczytałeś może dotyczyć Ciebie, nie panikuj. Spróbuj usiąść, wyciszyć się. Weź głęboki oddech. Wyciągnij dłoń po pomoc. Zadbaj o siebie.
U źródeł Twoich problemów mogą leżeć emocje i trudności, których sam sobie nie uświadamiasz. Psychologowie i psychoterapeuci pomogą Ci je odkryć, zrozumieć i rozwiązać. Dowiesz się, co można zrobić, by odnaleźć spokój. Jak być dla siebie łagodnym. Jak zmienić myślenie, by Twoje ciało nie odpowiadało napięciem na Twoje myśli. Co zrobić, by to napięcie nie wywoływało bólu.
Najczęściej tematyką psychosomatyki zajmują się psychoterapeuci poznawczo – behawioralni. Ci specjaliści mają specjalne protokoły, programy, pokazujące poszczególne kroki, których przejście pomoże Ci pozbyć się Twoich przypadłości, a na pewno wspólnie doprowadzicie do ich złagodzenia. Gdy objawy osłabną, będziesz spokojniejszy. W rezultacie odzyskasz dystans. Twoje relacje z ludźmi będą lepsze, przede wszystkim dlatego, że Ty będziesz bliżej siebie, swoich emocji, swoich potrzeb. Poprawisz jakość swojego życia.
Jak to działa? Eustres, dystres i reakcje płynące z ciała
Każda emocja, ta pozytywna i ta negatywna, wywołuje reakcje Twojego ciała. Każda, niezależnie czy dobra, czy zła powoduje napięcie Twojego ciała. Nierozładowane napięcie emocjonalne, skutkuje spięciem mięśni.
Eustres
Badacze rozkładający zjawisko stresu na czynniki pierwsze udowodnili, że nawet pozytywne wydarzenia mogą powodować stres.
Kiedy jesteś bardzo podekscytowany albo odczuwasz radość, Twoje ciało reaguje podobnie, jak wówczas, kiedy jesteś w stresie, bo czujesz, że dzieje się coś złego. Eustres to ten stan, który może towarzyszyć parom młodym, niedługo przed ślubem czy przed skokiem na bungee. Wiesz, że doświadczenie, które jest przed Tobą, jest wyczekiwane, a jednak Twój organizm reaguje podobnie, jak w sytuacjach trudnych. Pocisz się i drżą Ci mięśnie.
Dystres
Dystres to tak zwany stres negatywny, wszystko to co dzieje się z Tobą i Twoim ciałem, kiedy się boisz, wstydzisz. Gdy czujesz się niedostatecznie kompetentny, by sprostać zadaniu. Wówczas możesz mieć „miękkie nogi”, albo drżenie głosu. Może boleć cię żołądek, możesz nie umieć wydobyć z siebie głosu.
Choroby psychosomatyczne są trudne do zdiagnozowania. Jeśli Ty masz już diagnozę, nie pozostawaj z nią sam. Skontaktuj się z nami. Zespół Centrum Zdrowia Psychicznego w Krakowie, będzie służyć Ci pomocą. Odważ się na podróż, która pomoże Ci lepiej poznać samego siebie. Będziemy Twoimi przewodnikami. Zapraszamy. Zadzwoń do nas. Daj sobie szansę.
Tel komórkowy 573 557 552
Tel stacjonarny 12 311 38 58
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat psychosomatyki? Przeczytaj także artykuł Choroby psychosomatyczne – leczenie u źródła.
Dodaj komentarz