Zaburzenia lękowe
Każdy z nas się czegoś boi…
Boimy się różnych rzeczy – jedni jazdy samochodem, inni lotu samolotem, jeszcze inni pająków, węży, ciemności, samotności…
Strach od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi, jest naturalną reakcją na bodźce, które go wzbudzają. Jeśli jednak pojawia się lęk, sytuacja ma się nieco inaczej – jest bowiem reakcją emocjonalną, powiązaną z przewidywaniem niebezpieczeństwa. Zagrożenie ma nadejść z zewnątrz lub pochodzi z nas samych, jest jednak wyobrażone, a sam lęk generowany poprzez nasze doświadczenia i przeżycia. Jako taki nie jest problemem, spotyka każdego z nas, jednak gdy wymyka się spod kontroli, bywa kłopotliwy i może stać się przygniatającym nas ciężarem.
Lęk przybiera wiele odmian, od fobii, poprzez ataki paniki, aż po lęk uogólniony, wolnopłynący, towarzyszący nam niemal ciągle stan.
Objawy somatyczne lęku
Odczuwanie lęku jest silnie powiązane z występowaniem objawów somatycznych, takich jak kołatanie serca, drżenie dłoni, duszności, pocenie się, czy skurcze żołądka.
Gdy wymienione symptomy pojawiają się niezależnie od naszej woli, nawet do kilku razy dziennie, a nasze funkcjonowanie jest z tego powodu znacznie pogorszone, warto rozważyć wizytę u specjalisty.
Jakie zaburzenia lękowe wyróżniamy
Przyjrzymy się teraz konkretnym zaburzeniom, nieoderwalnie powiązanym z występowaniem lęku. Warto bowiem zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się własnym przeżyciom, zachowaniom, uczuciom oraz emocjom.
Fobia społeczna
Jest trzecim, po depresji i uzależnieniu od alkoholu, zaburzeniem występującym w populacji. Dotyczy kontaktów międzyludzkich – obawa przed wyśmianiem, negatywną oceną, byciem w centrum uwagi, przybiera olbrzymie rozmiary, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Osoba wyobraża sobie, że w konsekwencji będzie się za siebie wstydzić, zaczyna więc unikać kontaktów z innymi, ogranicza wyjścia, rezygnuje z podróży komunikacją miejską. Strach może dotyczyć jednej lub więcej sytuacji społecznych lub też wystąpień publicznych, które w efekcie wprawią w zakłopotanie – wówczas pojawia się lęk, mogący doprowadzić do napadu paniki.
Ataki paniki
Ataki paniki często pojawiają się bez konkretnej przyczyny, odbierając zdolność do racjonalnego myślenia. Panika paraliżuje, obezwładnia, stwarzając tym samym nieprzyjemny, często niezrozumiały dla osoby jej doświadczającej, dyskomfort. Podjęcie terapii może pomóc w zmniejszeniu intensywności utrudniających funkcjonowanie emocji oraz w radzeniu sobie ze stresem. Nie sposób przewidzieć sytuacji, która wyzwoli atak. Jako obrona mogą pojawić się derealizacja i depersonalizacja, zmieniające postrzeganie świata, a często komentowane przez osoby dotknięte tym problemem jako wrażenie, że się “wariuje”, traci zmysły.
Zaburzenia lękowe uogólnione
Zaburzenia lękowe uogólnione cechują się nieustannie odczuwanym niepokojem o różnym natężeniu, który pojawia się bez wyraźnej przyczyny i ma przełożenie się uporczywe dolegliwości fizyczne oraz obniżony komfort życia. Ciągła czujność i rozdrażnienie, a także poczucie, że zaraz wydarzy się coś złego, lecz nieokreślonego, nie są obce osobie zmagającej się z tym problemem. Pojawiają się również kłopoty ze snem, zwiększona męczliwość oraz trudności ze znalezieniem sobie miejsca i usilne próby odwrócenia uwagi od przykrego uczucia.
Fobie specyficzne
Fobie specyficzne dotyczą strachu wyolbrzymionego, a przypisywanego jednej z pięciu kategorii: lęk przed zwierzętami (np. przed pająkami, wężami itp.), lęk przed środowiskiem (przed ciemnością, burzą itp.), lęk przed sytuacją (np. przed zamkniętym pomieszczeniem), lęk przed krwią i zastrzykami, inny rodzaj (np. przed zadławieniem się, przed śmiercią). Obecność strachu obserwuje się nawet, gdy w pobliżu nie znajduje się obiekt fobii. Mimo świadomości, osoba nie potrafi zapobiec narastającemu napięciu, prowadzącymi nierzadko do ataku paniki.
Jeśli zmagasz się z którymś z powyższych problemów lub odczuwasz trudności w codziennym funkcjonowaniu z powodu dominującego w Twojej codzienności lęku, nie wahaj się zgłosić po profesjonalną pomoc.
W naszym Centrum zapewnimy Ci odpowiednie wsparcie. Zmień komfort swojego życia już dziś!
#psychoedukacja #centrumzdrowiapsychicznegowdal #zdrowiepsychiczne #zaburzenialękowe #lęk #atakipaniki #fobie
Dodaj komentarz