Nie zapominaj o oddechu!
Głęboki wdech i wydech powodują aktywację przywspółczulnego układu nerwowego, który odpowiada za uspokajanie się naszego organizmu i wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Nie bez powodu, gdy jesteśmy zestresowani często słyszymy pytanie „Oddychasz?”.
Przywołanie nas do skupienia się na oddechu sprawia, że jesteśmy bardziej w kontakcie ze sobą i łatwiej jest nam spojrzeć z innej perspektywy na przeżywane przez nas napięcie czy trudność.
Z tego powodu przygotowaliśmy kilka przykładowych ćwiczeń przydatnych w sytuacjach kryzysowych, gdy „tracimy oddech”. Możesz wykonać wszystkie ćwiczenia naraz albo tylko niektóre z nich w dowolnej kolejności.

Kiedy odczuwasz brak równowagi i bezpieczeństwa
- Usiądź i postaraj się odczuć granice swojego ciała.
- 5x z wydechem przyciągnij ramiona do uszu. Zatrzymaj w górze na chwilę i opuść, jednocześnie wydłużając wydech i dodając dźwięk.
- 5x ściągnij brzegi łopatek do środka i zatrzymaj na 5 sekund. Następnie powoli i z głośnym dźwiękiem wyciągnij dłonie przed siebie – tak jakbyś coś odsuwał.
- Zadaj sobie pytanie: „Co teraz czuję w ciele?”.
- Gdy będziesz gotowy to potup piętami w podłogę. Najlepiej, by trwało to około minuty. Możesz też dodać jakiś dźwięk i starać się opuścić ciężar ciała w dół.
- Na koniec połóż dłonie na ciele i odetchnij, mówiąc 3 razy „To jestem ja” lub „Jestem bezpieczny” (w zależności od tego, które zdanie Ci bardziej pasuje – sprawdź!).
Metoda na zredukowanie napięcia
- Stań w lekkim rozkroku i zrób skłon do podłogi.
- Ważne jest, by rozluźnić podczas tego ćwiczenia cały tułów.
- Kołysz się lekko w takiej pozycji z jednej strony na drugą.
Świadome oddychanie I
- Zwiń trzy środkowe palce, zostawiając najmniejszy palec i kciuk wyprostowane.
- Niech jeden palec zatyka jedną dziurkę w nosie a drugi drugą.
- Zrób 10 wdechów i wydechów zatykając tylko lewą dziurkę jednym palcem, a następnie zmień palce i dziurki. Powtórz ćwiczenie parę razy.
Świadome oddychanie II
- Teraz będziesz oddychać w systemie 4-2-6-2.
- Przez 4 sekundy bierz wdech.
- Następnie zrób pauzę na 2 sekundy (bezdech).
- Zrób przez 6 sekund wydech.
- Następnie znowu zrób 2 sekundy bezdechu.
- Oddychaj w tym systemie przez 4 minuty.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam w przywróceniu wewnętrznej równowagi i odzyskaniu spokoju w trudnych sytuacjach. Jeśli chcesz zgłębić tajniki oddychania, zapraszamy na sesje indywidualne prowadzone metodą Butejki przez naszą specjalistę dr Agnieszkę Staszczyk.
#psychoedukacja #psychologia #relaksacja #zdrowiepsychiczne #relaksacjaoddechowa #metodabutejki #centrumzdrowiapsychicznegowdal
Dodaj komentarz